Entertainment

Kur ha fruta ka shumë rëndësi edhe momenti që zgjedh: Studuesit kanë gjetur të duhurin

Frutat kanë rëndësi për t’i dhënë trupit vlerat ushqyese që i mungojnë, por sipas shkencës po aq rëndësi sa konsumi i tyre, ka edhe koha kur i hani. Nutristonistët e shpjegojnë këtë me ndikimin që ka momenti specifik i zgjedhur në tretjen e ushqimit.

Sipas nutricionistes Shikha Agarwal, para perëndimit është momenti më i mirë për të ngrënë frutat e tua të preferuara. “Kjo zgjidhje lidhet me ritmin natyral të trupit që ndihmon në tretje dhe përthithjen më të mirë të vlerave ushqyese. Zbatimi i këtij rregulli ndikon në formimin e zakoneve më të shëndetshme dhe maksimizon marrjen e vlerave”, shprehen ekspertët.

Pse nuk duhet të hash fruta me stomakun bosh?

Arsyeja është e thjeshtë, niveli i insulinës në gjak do rritet shumë dhe trupi nuk e gjen dot balancën që i duhet. Vlen të theksohet se trupi ka nevojë për yndyrna dhe proteina si të parat vlera ushqyese në mëngjes.

Është e rëndësishme që të mos hani fruta as pas vaktit pasi trupi i ka përmbushur nevojat e tij të kalorive dhe fruktoza shndërrohet në dhjam.

A është mirë të hani fruta gjatë natës?
Jo, nuk këshillohet të hani fruta gjatë natës. Marrja e frutave gjatë natës rrit nivelet e energjisë në trup dhe prish gjumin.

A mund të ha vetëm fruta për darkë?
Jo, nuk duhet të hani vetëm fruta për darkë. Darka juaj duhet të jetë një kombinim i karbohidrateve, proteinave dhe fibrave. Ju mund të hani një vakt të lehtë gjatë natës nëse planifikoni të humbni peshë, por anashkalimi i vakteve nuk është i shëndetshëm për askënd.

Çfarë ndodh nëse hamë fruta çdo ditë?
Frutat janë pjesë e një diete të ekuilibruar. Ngrënia e tyre çdo ditë përmirëson sistemin e tretjes, ju mban aktiv dhe përmirëson shëndetin tuaj të përgjithshëm. Megjithatë, njeriu nuk duhet të hajë shumë fruta, duke çuar në diarre. Të gjithë duhet të mbajnë një konsum të ekuilibruar të frutave dhe artikujve të tjerë ushqimorë.

  • |

Related Articles

Back to top button